Přeskočit na hlavní obsah

Praxe na Ostravské univerzitě


Na Ostravské univerzitě jsem za své studium absolvovala hned 3 praxe, kdy každá trvala měsíc.

První praxi jsme měli v prvním ročníku, na konci zimního semestru. Když jsme se naučily úplné základy, jako odebírání krve, píchání kanyl, povlékání postelí, hygienu pacienta na lůžku, cévkování a tak dále, byly jsme schopné jít k reálným pacientům. Měly jsme na výběr z několika oddělení ve FN Ostrava. A to například z ortopedie, neurologie, interny a tak dále. Já jsem měla to štěstí, že jsem se stihla mezi prvními zapsat na lůžkové oddělení gynekologie. Praxe na gynekologii byla pro mě hodně přínosná. Všechno bylo pro mě nové a ráda jsem svojí mentorce (sestřičce, která mě měla na starost) pomáhala. Sestřička mi ukazovala, jak se vypisují všechny papíry, rozdávaly jsme spolu léky pacientkám, připravovaly jsme pacientky na operace a mnoho dalšího. Pro mě bylo ale nejzajímavější zkusit si své první odběry krve, poprvé cévkovat a nebo asistovat u nějakých menších zákroků. Sestřičky z gynekologie na FNO byly moc hodné a snažily se mi ukázat co nejvíc. Nejsilnější zážitek jaký jsem tady na oddělení měla nebyla revize placenty (odstranění zbytku placenty), ale jeden vyvolávaný potrat, kdy jsem viděla přímo před sebou plod v 18. týdnu. Pro představu - v 18. týdnu plod měří zhruba 14 centimetrů a váží kolem 190 g. Potrat se vyvolával kvůli mnoha vrozeným vývojovým vadám (VVV). Poprvé jsem se tak setkala s paní, která přišla o svoje ještě nenarozené miminko a nesla to hrozně těžce a pořád jen plakala.

Druhá praxe byla v letním semestru prvního ročníku. To už jsme se rozdělovaly do porodnic, které jsme si samy vybraly. Já jsem si vybrala Vítkovickou porodnici, tak se moje druhá praxe odehrávala právě tam. 14 dní jsem byla na gynekologické ambulanci a dalších 14 dní na příjmové gynekologické ambulanci. Obyčejná gynekologie byla klasika, jakou my všechny ženy známe. Chodily tam jak netěhotné ženy na klasickou kontrolu, tak těhotné ženy. U netěhotných jsem asistovala doktorům u stěrů z děložního čípku (cervixu), někdy jsem koukala na zavádění nitroděložních tělísek a někdy jsem zase pomáhala druhé sestřičce v kartotéce, nebo jsem odebírala krev a monitorovala těhotným ženám stahy dělohy a měření tepové frekvence plodu (KTG). Příjmová ambulance gynekologie už byla záživnější. Tam jsem krev brala několikrát denně, vypisovala jsem papíry na příjem (buď k porodu nebo na gynekologii), koukala jsem se na hodně ultrazvuků a taky na screeningy. Během této praxe jsem také viděla první vaginální porod. Sestřičky o patro výš na porodním sále volaly sestřičkám na příjmovku, že jedna paní rodí, ať se přijdu podívat. No co vám budu povídat, měla jsem cestou na porodní sál smíšené pocity, jaké to asi bude a hlavně, ať tam neomdlím. Už po cestě výtahem jsem slyšela ten hrozný křik rodičky a jen co jsem došla na daný porodní box, tak bylo miminko za dvě zatlačení venku. Špatně mi nebylo a byla jsem hrozně dojatá, jak krásná práce to je a začala jsem se těšit, až těm miminkám na svět budu pomáhat já.

Třetí praxe byla taky mou poslední. Tuhle praxi jsem absolvovala na porodním sále Vítkovické nemocnice. Učila jsem se vypisovat různé papíry, chystat na císařské řezy, chystat porodní balíky (steritní set několika nástrojů, tamponů a podložek). Tady byly odběry krve jako na běžícím páse a k tomu jsem několikrát denně zaváděla kanyly (flexily), připravovala jsem rodičky k porodu (klyzma, CTG ...) připravovala jsem infuzní roztoky. Za měsíc téhle praxe jsem pomohla na svět 13 zdravým miminkám a koukala jsem na několik sekcí (císařských řezů), asistovala jsem u šití poporodních poranění. 

Na porodním sále jsem si uvědomovala, že mě to opravdu baví a dělá šťastnou. Zajímá mě tento obor a jsem ráda, že jsem si ho vybrala. Všechny moje mentorky se mi opravdu hodně věnovaly, hodně věcí mi vysvětlovaly a pouštěly mě s výkonům. U první a druhé praxe jsem vše dělala jen pod kontrolou a někdy i s malou asistencí sestřičky. Na porodním sále už mi ale moje mentorka více věřila, tak mě posílala zajišťovat žíly nebo odebírat krev samotnou. 

Těším se, co mě všechno čeká při dalším studiu a doufám, že jednou zdárně dostuduji a budu se moci naplno věnovat tomuhle skvělému povolání.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rozhovor se zakladatelkami e-shopu La Natali

  Ahoj!  Dneska mám pro vás speciální článek, ve kterém se něco dozvíme o zakladatelkách e-shopu La Natali. Byly tak moc hodné, že mi zaslaly opravdu velký balíček se spoustou produktů, které mám doma vystavené a pořád se na ně koukám a také je využívám při učení nebo výuce. Na konci rozhovoru vám produkty ukáži a rozhodně vám všem doporučuji navštívit jejich web  https://www.lanatali.cz/ a také stejnojmenný instagram. Tak se pojďmě o e-shopu LaNatali něco dozvědět. Kdo e-shop vlastně založil? Aneta Lehečková Jsem porodní asistentka Pracovala jsem na neonatologii, nyní jsem na mateřské dovolené Jsem maminka malého Honzíka Zajímám se o historii porodní asistence, laktační poradenství, péči o ženy po porodu a péči o novorozence Mezi mé záliby kromě porodní asistence patří procházky, čas strávený s rodinou a přáteli Eva Hendrych Lorenzová Jsem porodní asistentka Jsem také odborná asistentka porodní asistence na Západočeské univerzitě v Plzni Zajímám se o historii porod...

Studium na Ostravské univerzitě, lékařské fakultě

V srpnu roku 2018 jsem se zapsala ke studiu porodní asistentky na Ostravské univerzitě a chtěla bych se podělit o mé dojmy a zkušenosti, kterých není zrovna málo.  Začala bych přijímacími zkouškami , které se mi zdály přiměřeně těžké. Jednalo se o počítačový test, kde byly otázky z biologie a společenských věd. Z obou těchto předmětů jsem i maturovala na gymnáziu, takže to nebyl problém. Přesto jsem se ale na přijímačky připravovala, opakovala jsem si hlavně biologii, společenské vědy opravdu jen zlehka. O tom, jestli jsem uspěla nebo ne, jsem se dozvěděla za pár dní. Výsledek byl naštěstí pozitivní a já tak nemusela čekat na žádné odvolání. V tu chvíli jsem se začala těšit a zjišťovat si různé informace o zápisu ke studiu, samotném studiu, předmětech a tak dále. Okamžitě jsem se přihlásila na adaptační kurz, abych poznala své nové spolužáky.  Začátkem září se konal adaptační kurz a bylo to vcelku fajn, celkem jsme se tam seznámili i napříč obory lékařské fakulty. Adaptační k...

O mně

Ahoj! Jmenuji se Barbora Kratochvilová a jsem studentkou porodní asistence v Olomouci. O tom, že chci být porodní asistentkou jsem snila už od základní školy. Po základní škole jsem nastoupila na jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě, kde jsem úspěšně složila maturitní zkoušku. Potom jsem se hlásila na vysokou školu na porodní asistentku do Olomouce, Ostravy a Pardubic. Bohužel nevyšlo nic z toho, tak jsem nastoupila na obor němčina ve sféře podnikání v Ostravě. O studium porodní asistence jsem se ale zajímala dál, tak jsem se začala ihned po nástupu na školu připravovat na přijímací zkoušky na příští rok. Zkoušela jsem znovu Olomouc a Ostravu. A klaplo to! V září roku 2018 jsem začala studovat můj vysněný obor - porodní asistentku. Studium mě velmi bavilo a naplňovalo, ale bohužel jsem v druhém ročníku nezvládla jednu jedinou zkoušku a nebyla jsem tak připuštěna do dalšího semestru. Nebudu lhát, hodně jsem to oplakala. Všechno zlé je ale k něčemu dobré a já tak k tomu začala při...